Od roku 2002 vlastní 9. středisko základnu, kterou nejenom využívá pro své akce, ale nabízí i ostatním k ubytování na výpravách, lesních kurzech či jiných výchovných, vzdělávacích nebo zážitkových akcích.
9. středisko na Severní hvězdě pravidelně pořádá oddílové výpravy, brigády důležité pro provoz chaty, duchovní obnovy či roverské akce různého charakteru.

Severka, jak se chatě většinou říká, leží na okraji vojenského prostoru Libavá, v údolí říčky Bystřičky asi 20 km od Olomouce, v osadě Hrubá Voda-Smilov. Už jen to, že na chatu je nejjednodušší se dostat vlakem vypovídá o tom, že Severka se nachází uprostřed málo dotčené přírody, daleko od civilizace. V okolí jsou značené cesty, ale i divoké neprostupné lesní porosty.
Cesta autem vede přes Jívovou a Magdalenský mlýn, využít lze i autobus – z Olomouce do Jívové a odtud asi 7 km pěšky.

V letech 2004-2005 objekt prošel celkovou rekonstrukcí a tak dnes nabízí celkem 5 pokojů ke spaní, dále společenskou místnost s krbem, dobře vybavenou kuchyň, WC, sprchy a potřebné zázemí a to až pro 30 osob. K dispozici je asi 15 postelí a dalších 25 matrací.

Webové stránky: http://severka.skauting.cz/

Kontakt na správce základny:
Terezie Tesaříková

Ceník:

Za jednu osobu: Dohromady minimálně:
Cena za 1 noc pro nepracující (děti nad 6 let, studenti) 60 Kč 600 Kč
Cena za 1 noc pro pracující 90 Kč 600 Kč